[Rozmiar: 1949 bajtów] incrudo2015 (27 kB)

  

koncerty koncerty

folk & etno w sklepie serpent.pl

wykonawcy

o serwisie i kontakt

pismofolkowe (2 kB)

[Rozmiar: 7814 bajtów]Wołosi i Lasoniowie

Wołosi i Lasoniowie Muzyczny projekt, który powstał jako efekt spotkania muzyków klasycznych - Krzysztofa i Stanisława Lasoniów - z muzykami ludowymi z kapeli Wałasi. Pod szyldem Wałasi i Lasoniowie nagrali dwie płyty: "Wołanie" (2007) i "Maj" (2009). W 2010 r., już jako Wołosi i Lasoniowie (bez Zbigniewa Wałacha, lidera Wałachów) zdobyli Grand Prix podczas XIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (jak też nagrodę publiczności "Burza Braw", a Krzysztof Lasoń także indywidualną nagrodę "Złote Gęśle").

[Rozmiar: 30027 bajtów] Tak piszą o sobie:

"To ponowne spotkanie dwóch rodzajów muzykowania, które zawsze siebie poszukiwały. A przecież najwięksi zawsze wracali do korzeni. Bach pisał gawoty, gigi i bourrées, Chopin mazurki i polonezy, Wieniawski kujawiaki i oberki a Szymanowski stworzył balet "Harnasie". Wszyscy oni spotykali się z muzykami ludowymi i spędzali długie wieczory przy wspólnym muzykowaniu. Z drugiej strony barokowa maniera wykonawcza przypominała sposób wydobycia dźwięku dzisiejszych górali. Dlatego kiedy grają oni muzykę baroku jest w tym jakaś prawda. A gdy muzycy klasyczni ćwiczą tańce ludowe Wieniawskiego, najlepszym natchnieniem jest muzyka gajd.

[Rozmiar: 34936 bajtów]
Dzisiaj świat chce posegregować dźwiękowe światy jednych i drugich w odrębne kategorie. Postrzega muzykę poważną w sztywnym kołnierzyku, precyzyjną i niedostępną w swym wyrafinowaniu. Zaś ludowości zabrania świeżości i poszukiwań, które zawsze były jej istotą tylko dlatego, aby utrzymać czystość stylu. Jedno i drugie hamuje prawdziwy rozwój i tłumi to, co od pradziejów było istotą jakiejkolwiek sztuki - potrzebę leczenia serc."

Utwór grupy pt. "Groniczek" w marcu 2011 r. otrzymał główną nagrodę podczas konkursu Europejskiej Unii Nadawców Svetozar Stracina Grand Prix 2011 w Bratysławie na najlepsze folkowe nagranie Europy.

W maju 2011 r. ukazała się debiutancka płyta formacji pt. "Wołosi i Lasoniowie" (wydawca: Unzipped Fly).

http://www.wolosi-lasoniowie.com
profil na MySpace
profil na facebooku

na zdjęciach: Wołosi i Lasoniowie podczas koncertu finałowego "Nowej Tradycji 2010"; fot. © D.Anaszko/etno.serpent.pl

[Rozmiar: 14665 bajtów] [Rozmiar: 14396 bajtów] [Rozmiar: 31780 bajtów] [Rozmiar: 17210 bajtów]


etno.serpent.pl


etno.serpent.pl także na:[Rozmiar: 7814 bajtów]

Gadki z Chatki

Pierwsza lista folk stron [www.folkowyczas.prv.pl]