[Rozmiar: 1949 bajtów] incrudo2015 (27 kB)

  

koncerty koncerty

folk & etno w sklepie serpent.pl

wykonawcy

o serwisie i kontakt

pismofolkowe (2 kB)

[Rozmiar: 7814 bajtów]Werchowyna

 Werchowyna powstała w 1991 r. z inicjatywy studentów uczelni warszawskich, związanych ze środowiskiem Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich. Wykonuje głównie pieśni z terenów Łemkowszczyzny i z różnych rejonów Ukrainy (choć w repertuarze są także utwory z polskich Beskidów Zachodnich). Grupa wydała pięć płyt kompaktowych ("Krynyczenka", "Werchowyna Live", "Oj, zza hory", "Hej, Kolęda, Kolęda" oraz "Pieśni święte i grzeszne") oraz dwie kasety ("Werchowyna" oraz "Tecze Riczka").


 Tomasz Janas:
"(...) Zaczęło się od śpiewania przy ognisku piosenek zasłyszanych podczas wędrówek. Z czasem przerodziło się ono w pełne żaru muzykowanie. Wydane dotąd trzy kasety zespołu pokazuja nam grono profesjonalnie brzmiących artystów, w których graniu i śpiewie słychać jakiś niezwykły entuzjazm, a a zarazem całkiem poważne oddanie się raz obranej muzycznej drodze. Najdobitniej przekonuje o tym "Krynyczeńka" pierwsza płyta, a równocześnie trzecia kaseta grupy. Z pewnością jest to jedno z najważniejszych dokonań polskich 'folkowców'. (...)
Charakterystyczne, że tam gdzie Orkiestra [św. Mikołaja] lubi poeksperymentować z aranżem, tam Werchowyna chętnie ucieka do wielogłosowego śpiewu a capella. Obie grupy odkryły na swój użytek podobny sposób na zinterpretowanie tradycji, tworzą jednak - koniec końców - nieco odmienną muzykę."
 Tomasz Janas - "Folk w Polsce - próba prezentacji", Czas Kultury nr 1/1999
całość artykułu na stronach "Gadek z Chatki".

PŁYTY:
prezentacja w sklepie serpent.pl z plikami dźwiękowymi:


"Pieśni święte i grzeszne"
(Konador 2005)


"Oj, zza hory"

(Konador 2002)


"Krynyczeńka""...hej, kolęda, kolęda"


Na zdjęciach: Werchowyna w trakcie koncertu w ramach "Dni Słowiańskich", Warszawa 12.06.2005; fot. © etno.serpent.pl
Zob. na naszych stronach także galerię z koncertu z okazji 15-lecia grupy (Warszawa, 4.03.2007)

etno.serpent.pl


etno.serpent.pl także na:[Rozmiar: 7814 bajtów]

Gadki z Chatki

Pierwsza lista folk stron [www.folkowyczas.prv.pl]