[Rozmiar: 1949 bajtów] incrudo2015 (27 kB)

  

koncerty koncerty

folk & etno w sklepie serpent.pl

wykonawcy

o serwisie i kontakt

pismofolkowe (2 kB)

[Rozmiar: 7814 bajtów]Maria Pomianowska

[Rozmiar: 28173 bajtów] Maria Pomianowska - doktor sztuk muzycznych, polska instrumentalistka, wokalistka, pedagog, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założyciel zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie wiolonczeli (1992). Jest uczniem Ram Narayan z Indii w grze na Sarangi. Prowadzi studia nad technikami gry na instrumentach muzycznych Azji, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii oraz na Bliski Wschód. Zajmuje się także poszukiwaniami i rekonstrukcją technik gry dawnych polskich instrumentów strunowych suka biłgorajska, fidel płocka i innych.

W latach 80. założyła wraz ze swoim ówczesnym mężem Jerzym Pomianowskim grającym na tabli pierwszy polski zespół grający muzykę klasyczną Indii Raga Sangit (1984 - 89). Powstała wtedy również dzięki niej sekcja muzyki pozaeuropejskiej na warszawskiej Akademii Muzycznej. W ramach jej działań do Polski przyjeżdżali wirtuozi gry na instrumentach z Indii, Japonii grając koncerty i prowadząc warsztaty muzyczne.

Równolegle artystka rozwijała zainteresowania polską muzyką ludową. W 1994 r. zakłada Zespół Polski, który sięgał do tradycji dawnych strunowych instrumentów kolanowych oraz do XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga. W składzie zespołu grały skrzypce żłobione, piszczałki, dudy, lira korbowa, cymbały, basy i bębny.

Maria Pomianowska przez kilka lat mieszkała w Japonii, gdzie prowadziła intensywną działalność muzyczną. Przygotowała tamże szereg programów dla japońskiej telewizji NHK, pisała muzykę do filmów, koncertowała na dworze cesarskim. W 2000 roku na zlecenie światowej sławy wiolonczelisty Yo-Yo Ma skomponowała kilka utworów, które następnie wspólnie z nim wykonała na koncercie w Niigata.

Po powrocie do Polski współpracowała z muzykologiem Ewą Dahlig i z lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim.

W trakcie swej kariery muzycznej koncertowała w Belgii, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach, Bułgarii, na Tajwanie, Japonii. Prowadzi wykłady, warsztaty muzyczne w kraju i za granicą, promuje młode zespoły i muzyków.

Najnowszym projektem artystki (2010) jest płyta i cykl koncertów Chopin na 5 kontynentach, którego konceptem jest połączenie muzyki Fryderyka Chopina z aranżacjami na instrumenty etniczne w ramach muzyki tradycyjnej z pięciu kontynentów.

W 2010 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej w Krakowie za pracę zatytułowaną "Rekonstrukcja techniki wykonawczej na historycznych fidelach kolanowych a nowe wartości sonorystyczne".

W dniu 28 lutego 2011 r. po koncercie Chopin na 5 kontynentach w Teatrze Wielkim w Warszawie otrzymała Paszport Chopina, prestiżową nagrodę przyznawaną przez Biuro Obchodów CHOPIN 2010 i wykonaną przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA dla najwybitniejszych artystów związanych z twórczością Fryderyka Chopina.

Dyskografia:
* 1989 - Muzyka z księgi (Raga Sangit, Polskie Nagrania Muza (LP)
* 1995 - Muzyka nizin (Zespół Polski), wyd. MTJ
* 1996 - Oj, chmielu. Stare pieśni i tańce polskie (Zespół Polski), wyd. MTJ
* 2001 - Zapomniany dźwięk
* 2002 - Suita Jedwabnego Szlaku (Maria Pomianowska)
* 1997 - Kolędy polskie - znane i zapomniane (Maria Pomianowska i Zespół Polski), wyd. MTJ
* 2008 - Cztery pory roku. Sacrum & profanum (Zespół Polski), wyd. MTJ
* 2010 - Chopin na 5 kontynentach (Maria Pomianowska i Przyjaciele), wyd. Musart/CM Records
* 2010 - U źródeł muzyki Chopina (Zespół Polski Marii Pomianowskiej), wyd. MusartZespół Polski w Nantes (styczeń 2010):


Oficjalna strona: pomianowska.art.pl

opis na post. Wikipedii (licencja Creative Commons)
na zdjęciu: M. Pomianowska podczas koncertu Zespołu Polskiego w warszawskim Natolińskim Ośrodku Kultury w ramach cyklu "Co kraina... to muzyka" w 2007 r.; fot. © D.Anaszko/etno.serpent.pl


etno.serpent.pl


etno.serpent.pl także na:[Rozmiar: 7814 bajtów]

Gadki z Chatki

Pierwsza lista folk stron [www.folkowyczas.prv.pl]