[Rozmiar: 1949 bajtów] incrudo2015 (27 kB)

  

koncerty koncerty

folk & etno w sklepie serpent.pl

wykonawcy

o serwisie i kontakt

pismofolkowe (2 kB)

[Rozmiar: 7814 bajtów]Melodia w Polsce

[Rozmiar: 45413 bajtów] Zespół „Melodia w Polsce” powstał pod koniec 2007 roku w gronie trójki studentów kulturoznawstwa UMCS w Lublinie: Iwony Szymanowskiej, Pawła Nowickiego i Sławomira Niemca. Wtedy to studenci dwóch różnych lat studiów (Paweł i Sławek poznali się już w 2004 roku, z Iwoną mijali się na korytarzach nawet o sobie nawzajem nie wiedząc) mieli okazję spotkać się nad projektem realizowania części artystycznej do Wigilii Kulturoznawstwa 2007 roku.

[Rozmiar: 45413 bajtów] Z początku niepewni siebie nawzajem, z czasem zdecydowaliśmy się na kontynuację wspólnego muzykowania. Przez kolejne lata poszerzaliśmy nasz materiał, ale przede wszystkim staraliśmy się poszerzać nasz sposób postrzegania muzyki, by korzystając z różnych muzycznych inspiracji próbować kształtować swój język wypowiedzi muzycznej. W 2010 roku powstała też specyficzna nazwa naszej grupy.

We wrześniu 2010 roku do zespołu dołączyła Julia Biłat, za sprawą telefonu od Sławka i wrażeń Iwony na temat nieznajomej wiolonczelistki, którą słyszała przechodząc obok swojego bloku na próbę zespołu.
Tak oto uformował się czteroosobowy skład „Melodii w Polsce”.

[Rozmiar: 45413 bajtów] „Melodia w Polsce” nawiązuje do muzyki źródłowej różnych regionów Polski, ale w szczególności skupia się nad spuścizną muzyczną okolic Biłgoraja, zachowaną w postaci nagrań legendarnej już Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa. Zespół czerpie też z bogactwa muzyki tradycyjnej Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Pojawiają się w naszej muzyce również utwory mające swój rodowód na Bliskim Wschodzie. Jednak aranżacje, których głównym autorem jest Sławek, powstawały pod wpływem bardzo różnych inspiracji: muzyką Philipa Glassa, Steve’a Reicha, Freda Fritha, ale nawet Antonio Vivaldiego i U2. Z drugiej strony jest to przecież bazowanie na muzyce tradycyjnej. Dlatego muzyka „Melodii w Polsce” stanowi próbę poszerzenia kontekstu, w jakim była postrzegana muzyka źródłowa dawniej, o nowe spojrzenie; przez pryzmat współczesności, w jakiej przyszło nam żyć.

opis: zespół

W grudniu 2010 r. w konkursie "Scena Otwarta" na XX Międzynarodowym Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" grupa zdobyła I miejsce oraz nagrodę publiczności (za "prostotę środków i moc wyrazu oraz traktowanie polskiej muzyki tradycyjnej jako punktu wyjścia do dalszych poszukiwań artystycznych").
W maju 2011 r. w konkursie na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zespół zajął III miejsce za "poszukiwania i próbę umieszczenia tradycyjnych melodii w nowym środowisku dźwiękowym".

na zdjęciach: Melodia w Polsce podczas występu na Nowej Tradycji 2011; fot. © D.Anaszko/etno.serpent.pl
etno.serpent.pl


etno.serpent.pl także na:[Rozmiar: 7814 bajtów]

Gadki z Chatki

Pierwsza lista folk stron [www.folkowyczas.prv.pl]