[Rozmiar: 1949 bajtów] incrudo2015 (27 kB)

  

koncerty koncerty

folk & etno w sklepie serpent.pl

wykonawcy

o serwisie i kontakt

pismofolkowe (2 kB)

[Rozmiar: 7814 bajtów]Piotr Makowski (1970-2010)

[Rozmiar: 20274 bajtów] Piotr Makowski z Mlądza pod Otwockiem. Urodził się w 1970 r., często nazywany był ostatnim śpiewakiem w okolicy. Jego pradziadek Szymon Nowak wraz z trzema braćmi był uznanym śpiewakiem pogrzebowym. Wychowywał się w domu, w którym żyło razem pięć pokoleń. Większą część repertuaru poznał od swoich ciotek i babci, przez wiele lat śpiewającej w zespole w Mlądzu. Sam też - w wieku 14 lat - został członkiem Zespołu Śpiewaczego "Mlądz" (w którym był jedynym mężczyzną).

Pieśni uczył się tradycyjną metodą - słuchał, a później śpiewał. W repertuarze miał ponad 150 pieśni. Śpiewał z własną manierą, jak mówił "z tym się człowiek rodzi". Trzykrotnie występował na festiwalu w Kazimierzu n. Wisłą - pierwszy raz jako dziecko w kategorii mistrz-uczeń, następnie w kategorii solistów śpiewaków otrzymał III nagrodę w 2002 r. oraz II nagrodę w 2006 r. W 2007 r. wystąpił na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (na koncercie "Muzyka Źródeł"). Był także jednym z bohaterów filmu Marii Małanicz-Przybylskiej i Poli Rożek "Śpiew na Mazowszu" (2009 r.).

Od rodziny posiadł również umiejętność lania gromnic w ręku. Zajmował się też robieniem koszy z wikliny i korzenia (sosnowego i z jeżyny) oraz wycinankarstwem.

Piotr Makowski po długiej chorobie zmarł 4 sierpnia 2010 r.

opis na podstawie materiałów RCKL (Nowa Tradycja 2007) oraz materiałów z filmu "Śpiew na Mazowszu".

zob. także:
- "Madonny mieszkają w Mlądzu" - artykuł w "Linii Otwockiej"
- "Tu wszędzie są groby" - rozmowa na otwock24.pl

"- Pamięć o przeszłości Mlądza odchodzi wraz ze starymi mieszkańcami. Może będzie Pan ostatnią osobą znającą historię wsi z bezpośrednich przekazów?
- Opowiadali mi bardzo wiele: o dawnych obyczajach, stosunkach międzyludzkich, wydarzeniach takich jak wspomniane epidemie. Ostatnio zacząłem już te wspomnienia spisywać, robi się tego za wiele, aby wszystko spamiętać. Większość jednak mam nadal tylko w głowie."
/z rozmowy z Piotrem Makowskim na otwock24.pl/

na zdjęciu: Piotr Makowski podczas występu na koncercie "Muzyka Źródeł" podczas Nowej Tradycji 2007; fot. ©D.Anaszko/etno.serpent.pl

etno.serpent.pl


etno.serpent.pl także na:[Rozmiar: 7814 bajtów]

Gadki z Chatki

Pierwsza lista folk stron [www.folkowyczas.prv.pl]