KROKE NA PŁYTACH
(prezentacje płyt w sklepie serpent.pl z plikami dźwiękowymi)

***

oficjalna strona grupy: kroke.krakow.pl

Jeden z najlepszych zespołów muzyki żydowskiej w Europie utworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W języku jidysz "kroke" oznacza Kraków. W twórczości i życiu muzyków określa zarazem fundamentalne odniesienia dla ich tożsamości kulturowej i artystycznej. Grając własne kompozycje muzycy nie zrywają kontaktu z klasycznym klezmerskim muzykowaniem. Na bazie tradycyjnych motywów żydowskich improwizują i budują oryginalne aranżacje, tworząc pasjonujący spektakl wciągający każdego wrażliwego na muzykę słuchacza. Są to utwory bardzo plastyczne, melodyjne, dynamiczne, lecz ( i to jest ich atut) trudne do sklasyfikowania w obrębie jakiegokolwiek gatunku.. Bazują na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, wśród nich na muzyce bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu. Muzyka Kroke porusza ciało i duszę. Jej siła polega na spontanicznej, pełnej witalności transformacji starej kultury do nowej rzeczywistości, wzbogacanej własną wrażliwością i żarliwością muzyków. Wirtuozeria w opanowaniu instrumentów, pełnia barwy dźwięku, to podstawy muzyki tworzonej przez Kroke. Występy emanują radością wspólnego muzykowania i zawsze przyjmowane są owacyjnie i entuzjastycznie przez publiczność.

Swój pierwszy zagraniczny występ muzycy zagrali w 1993 roku w Jerozolimie na zaproszenie Stevena Spielberga. Obecnie Kroke ma w dorobku występy na liczących się muzycznych scenach Europy i udział w wielu prestiżowych festiwalach, między innymi "Womad" ( na zaproszenie Petera Gabriela) czy "North Sea Jazz Festival", gdzie występował obok takich artystów jak Pat Metheny, Al. Jarreau, Chick Corea czy Adam Mankowicz. Zespół dużo koncertuje. Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria, Francja, Skandynawia są stałymi punktami na mapie koncertowej grupy. Godnym odnotowania jest trwająca od 2003 roku współpraca z wybitnym angielskim skrzypkiem i najpopularniejszym wykonawcą muzyki klasycznej - Nigelem Kennedym, z którym nagrał przebój rynku muzycznego - płytę "East Meets East".

Zespół wydał osiem cieszących się wielkim powodzeniem płyt, z których dwie - "Live At The Pit" została nominowana, a "The Sound Of The Vanishing World" otrzymała Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w roku 2000, jedną z najważniejszych nagród fonograficznych świata. Kroke znalazł się także wśród nominowanych do nagrody brytyjskiego radia BBC 3 w dziedzinie "World Music", w kategorii -"Europa" w roku 2004. W kwietniu 2004 roku odbyła się premiera najnowszego programu "Edyta Geppert i Kroke" - płyta z tym materiałem ukazała się w październiku 2006 r.

skład:
altówka, skrzypce, śpiew - TOMASZ KUKURBA
akordeon - JERZY BAWOŁ
kontrabas - TOMASZ LATO
perkusja - TOMASZ GROCHOT

info promocyjne grupy
na zdjęciach: Kroke podczas występu w ramach X Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2007"; (c) etno.serpent.pl