<

[Rozmiar: 1949 bajtów] incrudo2015 (27 kB)

  

koncerty koncerty

folk & etno w sklepie serpent.pl

wykonawcy

o serwisie i kontakt

pismofolkowe (2 kB)

[Rozmiar: 7814 bajtów]Ethno Port - Powroty 2014

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza na kolejną odsłoną cyklu Ethno Port - Powroty, który przypomina najciekawszych artystów, jakich mieliśmy przyjemność gościć na festiwalu Ethno Port w jego sześcioletniej historii. Tworząc programy kolejnych festiwali przyjęliśmy zasadę niepowtarzania zaproszeń dla tych samych artystów, wychodząc z założenia, że świat pełen jest fascynujących osobowości scenicznych. Po sześciu latach możemy jednak wyodrębnić szczególnie wartościowe zjawiska, które zapisały się nie tylko w naszej pamięci, lecz również w pamięci publiczności często upominającej się o ich powtórzenie. Wybraliśmy projekty stanowiące o tożsamości Ethno Portu, takie, które podczas kolejnych Festiwali stanowiły o jego wyjątkowości na tle innych wydarzeń.

Druga odsłona cyklu składać się będzie z sześciu koncertów. W okresie od stycznia do maja pragniemy przypomnieć największe odkrycia poprzednich edycji i tym samym zapowiedzieć nadchodzącą siódmą edycję festiwalu, który odbędzie się w dniach 12-15 czerwca 2014. W Sali Wielkiej CK Zamek usłyszymy kolejno:

MOSAIK (Polska)
25.01.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 15/20 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl
Kolejną odsłonę cyklu Ethno Port Powroty czyli koncertów prezentujących wykonawców, którzy byli największymi odkryciami wcześniejszych edycji festiwalu, otworzy polski zespół MOSAIK (wcześniej Mosaic), który zaprezentował się na festiwalu Ethno Port w 2010 roku. Jest to grupa łącząca polską muzykę dawną, tradycyjną z orientem. W muzyce, którą tworzy Mosaik, słuchacz odnajdzie słowiańską dzikość i melancholię, orientalną tajemniczość, mieszaninę dźwięków natury, miejskiego chaosu, dawnego porządku świata i współczesnego eklektyzmu. Podczas koncertu usłyszymy materiał z trzeciej, najnowszej płyty „Całe szczęście”, która ukazała się w grudniu 2013.


NAWAL (Komory)
22.02.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl
Nawal pochodzi z Wysp Komory, znanych również jako "Wyspy perfumy" czy "Wyspy księżyca", a położonych na Oceanie Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki. Znana jako "Głos Komorów" Nawal jest pierwszą kobietą z tych wysp, która jako wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka występuje publicznie. Nawal gra na gitarze, gambusi (lutnia komoryjska), daf, flecie i mbira, ale stwierdza, że jej główny instrument, nade wszystko, to głos. Jej koncert w 2010 roku podczas festiwalu Ethno Port zachwycił poznańską publiczność. W jej muzyce słychać wpływy indyjskie, perskie i arabskie, a sama wokalistka śpiewa również w językach europejskich – po angielsku i francusku. Jest to wyjątkowa mieszanka kulturowa, opierająca się na uniwersalnym filozoficznym przesłaniu miłości i pokoju sufickiej odmiany islamu, której Nawal jest wyznawczynią. Pieśń Nawal pt. „Hima” znalazła się w 2004 roku na kompilacji Women in Africa.


SAAGARA (Indie/Polska)
13.03.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 20/30 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl
Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. To wszystko w wykonaniu czterech artystów, z których dwóch wystąpiło już wcześniej na festiwalu Ethno Port: Ghatam Giridhar Udupa, który wystąpił na koncercie inaugurującym pierwszy festiwal w 2008r. (Indialucia) oraz Wacław Zimpel, goszczący na festiwalu w 2012 roku. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej, odwołującym się chętnie i często do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.
Ghatam Giridhar Udupa - ghatam, konnakol, morsing
Bharghava Halambi - mridangam, khanjira, konnakol
K Raja - tavil, percussions
Wacław Zimpel – clarinet


CHEMIRANI’S (Iran/Francja)
15.03.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl
Djamchid Chemirani to wirtuoz klasycznego irańskiego bębna zarb, który sztukę gry na tym instrumencie doskonalił pod okiem mistrza, Hoseina Teherani. Z czasem do grupy Djamchida dołączyli jego synowie Bijan i Keyvan, wynikiem czego instrumentarium zespołu poszerzyło się o kolejne bębny: daf, bandir i udu. Od 1988 roku występowali jako Chemirani Trio (Bijan, Keyvan i Jamshid), a dzięki ich niezrównanej wirtuozerii zarb stał jednym z najpopularniejszych na świecie instrumentów perkusyjnych. Obecnie Bijan i Keyvan współtworzą i angażują się w wiele międzynarodowych projektów muzycznych. Na scenie w CK Zamek pojawią się jednak w klasycznym rodzinnym składzie, gdyż muzykom towarzyszy córka i siostra Maryam, prezentująca teksty irańskich poetów. Będzie to jeden z najdłużej oczekiwanych festiwalowych powrotów, bo zjawiskowy koncert, który zagrali podczas pierwszego festiwalu Ethno Port w 2008 roku, pozostawił niezatarte wrażenie.


CHRISTINE SALEM (Reunion) 11.04.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl Pieśniarka pochodzi z wyspy Reunion, położonej na Oceanie Indyjskim. Jako jedna z niewielu kobiet śpiewa muzykę maloya, która zrodziła się w połowie XVIII wieku i tradycyjnie była głosem niewolników, a dziś zaś stanowi o tożsamości kulturowej wyspy. Christine śpiewa w języku kreolskim, malgaskim, komoryjskim i swahili, przygrywając sobie na instrumencie o nazwie kayamb, przy akompaniamencie zespołu grającego na najróżniejszych instrumentach perkusyjnych. Po trzech latach powraca do Poznania, aby zaprezentować całość twórczości z ostatnich płyt i przypomnieć swój energetyczny występ na festiwalu Ethno Port w 2011 roku.
photo by by Agence vekha (press kit)


IVA BITTOVA & EVIYAN (Czechy/USA)
06.05.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl Na zakończenie cyklu wystąpi długo oczekiwana Iva Bittova, czeska awangardowa skrzypaczka, wokalistka i kompozytorka, która swoją karierę rozpoczęła w połowie lat 70., występując w kilku czeskich filmach. We wczesnych latach 80. zaczęła grać na skrzypcach i śpiewać, a unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry przyniosły jej międzynarodową sławę. Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. W roku 2009 wystąpiła podczas festiwalu Ethno Port wspólnie z amerykańską pianistką Lisą Moore. Tym raz artystka wraca z premierowym projektem EVIYAN w składzie Iva Bittová, Evan Ziporyn & Gyan Riley: będzie to muzyczne spotkanie trojga wyjątkowych artystów łączących w kameralnej, akustycznej mieszance muzykę etniczną, post-minimalizm, jazz, rock, a nawet kabaret.
www.eviyan.org


etno.serpent.pl


etno.serpent.pl także na:[Rozmiar: 7814 bajtów]

Gadki z Chatki

Pierwsza lista folk stron [www.folkowyczas.prv.pl]