GLOBALTICA

PŁYTY
prezentacje (wraz z plikami dźwiękowymi) w sklepie serpent.pl:


YAT-KHA:
"Yenisei-Punk"
"Dalai Beldiri"
"Aldyn Dashka"
"Yat-Kha In Europe Live 2001"
"Tuva.Rock"


KWARTET JORGI:
"Muzyka na trąbkę, gitarę i flet"
"Kwartet Jorgi (Biskupin)"
"Kwartet Jorgi"
"To i tao"

GLOBALTICA to dwupłaszczyznowe przedsięwzięcie artystyczne, które odbędzie się w październiku w Gdyni.

GLOBALTICA World Music Festival - 14-15 października 2005
Klub UCHO, Gdynia

Główną imprezą będzie GLOBALTICA World Music Festival. To wyjątkowe wydarzenie na polskiej scenie muzycznej. Podczas dwóch dni wystąpią artyści z różnych stron świata, reprezentujący odmienne kultury, tradycje i religie. Nie będzie to jednak kolejna impreza z cyklu "cepeliowych" kolorowych korowodów, z jakimi kojarzą się nam imprezy organizowane w Polsce do tej pory.

Celem festiwalu jest prezentacja różnorodności kultur muzycznych świata jednak ze współczesnej perspektywy.

Zaprezentują się zatem artyści, którzy w swej twórczości inspirują się tradycją, traktując ją jednak jako coś żywego, co powinno mieć swoją naturalną kontynuację. Wystąpią uznani na świecie muzycy: YAT-KHA z Tuwy - autonomicznej republiki w południowej Syberii, MAHMOUD FADL & DELTA z Egiptu, DOBRANOTCH z Rosji, a także nasz rodzimy KWARTET JORGI.

 YAT-KHA (Tuwa)
Tuwa to leżąca przy granicy z Mongolią syberyjska republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Na mapach światowej world music kraj ten pojawił się dzięki wspaniałym śpiewakom, wydobywającym ze swych gardeł dźwięki, których głębia, barwa, przenikliwość i pierwotna dzikość muszą zrobić wrażenie na każdym współczesnym słuchaczu, cywilizacyjnie odciętym od swej tradycyjnej kultury.
Grupa Yat Kha została powołana do życia przez członka folkowej kapeli - Huun Huur Tu - Alberta Kuvezina w schyłkowych latach ZSRR. W 1994 roku zespół nagrał w Helsinkach debiutancką płytę "Yenisei Punk", która odbiła się wielkim echem wśród fanów muzyki etnicznej, łącząc tuwański folklor z dźwiękami elektrycznej gitary i charakteryzując się tak niesamowitą ekspresją, że na określenie stylu można było znaleźć tylko jeden termin ethno-punk.
Obecnie Yat-Kha to uznana już na rynku world music marka. Mają na swoim koncie pięć krążków, a także wiele nagród - w tym prestiżową nagrodę BBC Radio 3.
www.yat-kha.com www.yat-kha.prv.pl

 MAHMOUD FADL & SALAMAT (Egipt / Nubia)
Mahmoud Fadl pochodzi z tradycyjnej nubijskiej rodziny. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał jako tancerz, jednak szybko odkrył w sobie talent do instrumentów perkusyjnych i jego kariera od tego momentu potoczyła się błyskawicznie - zaczął współprace z dwiema najważniejszymi postaciami we współczesnej muzyce nubijskiej: Ahmedem Adawia i z nieżyjącą już legendą: Ali'm Hassan'em Kuban'em.
Największy sukces odniósł jednak Salamat - autorski projekt Fadl'a, który przybliżał słuchaczom zapomniane już rytmy i melodie Nubii. W Gdyni artysta zaprezentuje się ze swoim nowym projektem - Delta. Wraz z zespołem występują zwykle tancerki brzucha, które są bez wątpienia dodatkową atrakcją ich koncertu.
Mahmoud Fadl ma na swoim koncie 9 płyt autorskich, a także współpracę z takimi artystami jak: Klezmatics, Maurice El-Medioni, Ferus Mustafov.
www.mahmoudfadl.com

DOBRANOTCH (Rosja / Mołdawia / Liban)
Zespół pochodzi z Sankt Petersburga. Jest to wyjątkowa grupa muzyków - podróżników. Artyści inspirują się zarówno tradycyjną muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską jak i bałkańską, żydowską , a nie obcy jest im także folklor miejski.
Dobranotch to pięciu doskonałych muzyków grających na takich instrumentach jak: skrzypce, cymbały, akordeon, tuba, baraban oraz darabuka, na której gra prawdziwy wirtuoz tego bębna - pochodzący z Libanu Ussama Shakhin.
Koncerty grupy tryskają energią i pozytywną wibracją, która przechwytywana jest przez wszystkich słuchaczy. Dzięki temu nikt z uczestników koncertu nie potrafi ustać w miejscu, a sam koncert przeradza się w wielką "balangę".
www.dobranotch.spb.ru

KWARTET JORGI (Polska)
Kwartet Jorgi to żyjąca legenda polskiej sceny folkowej. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów ostatnich dwudziestu lat. Ich muzyka sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją.
Muzyka Kwartetu to coś więcej niż tylko zwykłe dźwięki poukładane w pewnym porządku - to odzwierciedlenie duszy artystów. Ich muzyka pełna jest energii i radości, a czasem zadumy i nostalgii. Ta muzyka żyje i jest niezmiernie świeża pomimo swych przeszłościowych inspiracji.
Kwartet Jorgi to jeden z prekursorów muzyki określanej obecnie mianem folk w Polsce (sami nazywali swoją twórczość muzyką zielonej fali). Już na wstępie swojej działalności (początek lat osiemdziesiątych) zdobyli ogromną popularność, której mogły pozazdrościć im niejedne gwiazdy muzyki pop. Dzięki temu mogli rozwijać swoją twórczość, zbierając doświadczenia podczas licznych podróży i nagrywając płyty, z których każda kolejna zaliczana była do kanonu polskiej muzyki folk.
www.jorgi.serpent.pl

***

GLOBALTICA Art Exhibition - 14-28 października 2005
Sala Wystawowa Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Gemini

Drugą, równorzędną imprezą będzie wystawa GLOBALTICA Art Exhibition.
Ukazanie wpływu sztuki ludowej na współczesnych twórców to główna idea wystawy. W jej ramach przedstawione zostaną prace artystów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, którzy w swojej twórczości w dużej mierze inspirują się tradycją ludową. Większość prac ma bardzo współczesny charakter, jednak trudno nie zauważyć w nich wątków nawiązujących do sztuki ludowej z różnych stron świata.
Artyści, którzy wezmą udział w wystawie tworzą gdzieś na pograniczu sztuki i dizajnu, to też pojawią się takie dziedziny jak malarstwo, kolaż, plakat, reklama etc. Różnorodność prac i technik odzwierciedla tutaj wielość kultur i tradycji. W każdej z nich można dostrzec jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, przybliżając współczesnemu odbiorcy, nieznane często tradycje innych kultur.
Podczas wystawy przedstawione zostaną prace takich twórców jak:

 Tarek Artissi - TAREK ATRISSI artysta pochodzący z Bejrutu, który grafikę i projektowanie studiował w Libanie, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Jego prace wystawiane były w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Bibliotheque Nationale de France w Paryżu, w Muzeum Plakatu w Utrechcie, a także w wielu mniejszych galeria na całym świecie. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród w dziedzinie dizajnu. Jego prace przesiąknięte są elementami Orientu. Tarek Atrissi specjalizuję się we współczesnej arabskiej typografii i jest twórcą wielu krojów współczesnych czcionek pisma arabskiego.
www.atrissi.com

SYNTHIA SAINT JAMES jest artystką - samoukiem. Urodziła się w Los Angeles, jednak jej rodzinne korzenie sięgają zarówno Bliskiego Wschodu jak i Afryki Południowej. Tradycje obu tych regionów bez trudu można odnaleźć w jej twórczości. Synthia zajmuje się głównie malarstwem i ilustracją. Jej pełne pozytywnej energii, prostoty i koloru dzieła znalazły się na okładkach ponad 50-ciu książek wydanych na całym świecie. W swoim dorobku ma także ilustracje do 13-tu książek dla dzieci. Artystka bardzo aktywnie współpracuje z UNESCO - wiele z jej prac zostało zlicytowanych na cele charytatywne.
Jej twórczość można było podziwiać na wystawach w takich krajach jak: Szwecja, Francja, Korea, USA i Kanada.
www.synthiasaintjames.com

 HUSSEIN SAIDI - Kids z Tanzanii tworzy prace będące mieszanką afrykańskiej tradycji i sztuki współczesnej. Jego charakterystyczna twórczość w bardzo szybkim tempie staje się zauważalna i rozpoznawalna zarówno w Stanach Zjednoczonych (gdzie mieszka obecnie) jak i w Europie. Saidi jako dziecko sam budował sobie zabawki, które wykonywał z materiałów jakie udało mu się znaleźć. Te doświadczenia przeniósł na swą dorosłą twórczość. Jego prace to rodzaj kolażu, do którego wykorzystuje rożne naturalne materiały: liście bananowca, liany, korzenie etc. Łącząc je ze sobą w zestawienie z farbami akrylowymi wykonuje oryginalne obrazy przedstawiające zwykle tradycyjne, pełne harmonii z naturą życie rodzinne w wioskach Tanzanii określane w języku suahili jako "ujamaa".
www.ujamaart.com

REZA ABEDINI jest jednym z najaktywniejszych współczesnych artystów w Iranie. Jego twórczość rozciąga się od projektowania okładek książek i różnego rodzaju magazynów, poprzez broszury reklamowe, aż do malarstwa. Jednak na świecie jest ceniony najbardziej jako twórca plakatów, które wielokrotnie były nagradzane na prestiżowych konkursach. To właśnie jego plakaty - bardzo proste w formie, lecz bogate w treści -spowodowały, że obecnie Reza Abedini jest zapraszany jako juror na konkursy plakatu od Japonii, aż po Stany Zjednoczone. Często także daje wykłady na najbardziej cenionych uczelniach artystycznych świata.
www.rezaabedini.com

 ANTONIO ZAPATA z Kolumbii zajmuje się przede wszystkim swoją tożsamością, tożsamością Południowej Ameryki, kontynentu, który jest mieszanką trzech kultur: amerykańskiej, europejskiej i afrykańskiej; sześciu ras: Indian, Białych, Czarnych, Metysów, Mulatów i Zambosów (potomków Indian i Czarnych); trzech głównych religii i ich niezliczonych wariantów.
Jego dzieła charakteryzują się silną symboliką. Styl Antonio Zapaty oparty jest na "MOLA", patchworkach Indian Cuna z Panamy i Kolumbii. Motywy Cunów, które wcześniej zdobiły ich ciała, można obecnie znaleźć tylko jeszcze na tkaninach (Molas). Te motywy przenosi artysta na swoje obrazy. Sposób naciąganie płótna na ramy przypomina naciągniętą suchą skórę.

ESTHER MAHLANGU urodziła się w 1935 roku na farmie niedaleko Middelburga, w prowincji Mpumalanga w Płd. Afryce. Przez całe swoje życie była bardzo związana z tradycją Ndebele i typową dla tej tradycji sztuką geometrycznego malarstwa naściennego, którego uczyła się od swojej mamy i babci. Jej dzieła, choć bardzo tradycyjne, przesiąknięte są innowacjami - artystka nie skupia się wyłącznie na malarstwie naściennym, lecz przenosi tę sztukę na płótno, a także inne materiały, a tradycyjne wzory wypełniają w jej pracach np. samoloty. Przełomem w jej twórczości było zaproszenie Esther w 1991r, jako pierwszej czarnoskórej kobiety do pomalowania prototypu BMW 525i, jedenastego samochodu w kolekcji Art Car. W ten sposób pochodząca z małej afrykańskiej społeczności artystka znalazła się w gronie takich wyjątkowych twórców jak Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol czy David Hockney.
www.esthermahlangu.co.za

Owusu Ankomah OWUSU ANKOMAH urodził się w Secondi, w Ghanie, krótko przed uniezależnieniem się kraju od brytyjskiego kolonializmu. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w szkole sztuk pięknych Ghanatta w Akrze. W 1986 roku przeniósł się do Europy aby móc poszerzać swoje artystyczne horyzonty. Obecnie mieszka w Niemczech, a jego prace były pokazywane m.in. w większości krajów Europy, w Senegalu, Płd. Afryce i na Kubie.
Malarstwo Owusu jest bardzo charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne. Najczęściej są to dość duże formy, choć artysta nie stroni także od mniejszego formatu. Jego twórczość jest eklektyczną mieszanką różnych okresów i stylów: rysunków naskalnych, sztuki Renesansu, pre-kolonialnej sztuki afrykańskiej, a także graffiti i innych współczesnych elementów. Charakterystyczne dla niego jest także wykorzystywanie afrykańskich ideogramów, które poprzez zwielokrotnianie i umieszczanie ich w odpowiednim otoczeniu nabierają zupełnie nowego sensu.
Owusu Ankomah jest typowym przykładem artysty, który łączy tradycję w której się wychował z otaczającym go obecnie światem zachodu.

MAJID ABBASI podobnie jak Reza Abedini pochodzi z Teheranu, i podobnie jak on specjalizuje się we wszystkim co jest związane z dizajnem. W 1989 założył studio graficzne, które obecnie jest jednym z najbardziej prestiżowych w Iranie. Jego prace: plakaty, okładki książek, materiały promocyjne przedstawiane były w wielu specjalistycznych pismach na świecie: 2+3D (Polska), Art and Design (Chiny), Creation Numerique (Francja), Domus (Włochy), Etapes (Francja), Graphis (USA), KAK (Rosja), Novum (Niemcy), Phaidon (USA), TipoGrafica (Argentyna) czy TYPO (Czechy).
Majid jest założycielem grupy "The 5th Color", w której skład wchodzą utalentowani irańscy graficy młodego pokolenia.

JAREK KOZIARA - performer i artysta plastyk z Lublina. Ma odwagę i talent, by zajmować się najróżniejszymi dziedzinami sztuki. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych (min. Teatr Wielki, Teatr Lalki i Aktora), plenerowych i telewizyjnych (Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Od kilkunastu lat współpracuje z zespołem Voo Voo, tworząc jego sceniczny i graficzny wizerunek. Znany jest również z niekonwencjonalnych projektów artystycznych - olbrzymich, płonących instalacji, twórca największych w Europie landartów. Chciał zostać pszczelarzem, uczęszczał nawet do Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, a skończył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił z plakatu. Jego pierwszym gigantycznym dziełem był pastisz "Guerniki" Picassa namalowany na płocie.
Jarek Koziara jest także twórcą scenografii do festiwalu GLOBALTICA.

Piotr Pucyło - herd of tablas PIOTR PUCYŁO - z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu producent muzyczny, z zamiłowania muzyk i grafik. Większość jego prac to rodzaj kolażu, w którym wykorzystuje zarówno obrabiane cyfrowo monochromatyczne fotografie, grafikę wektorową jak i różnego rodzaju odręczne grafiki. Efekt finalny czasami przenosi na płótno lub drewno używając do tego farb akrylowych. Wzornictwo ludowe i muzyka etniczna z różnych stron świata, to główne tematy, które przewijają się w jego twórczości. Grafiki charakteryzują się prostotą kolorów i dają złudzenie "podniszczenia". Artysta specjalizuje się także w projektowaniu okładek do płyt, a także plakatów. Jego prace były publikowane w Polsce, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii.
Piotr Pucyło jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu i wystawy GLOBALTICA.
www.piotrpucylo.com


ORGANIZATORZY:
- Fundacja Kultury LIBERTY
- Urząd Miasta Gdyni
- Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego
- Klub UCHO
- Orange World Records / Exito


Szczegóły na stronie: www.globaltica.pl


patroni medialni:www.serpent.pl