Duo Żak / Szyszkowski

Michał Żak i Marcin Szyszkowski grają ze sobą już prawie dziesięć lat. Byli inicjatorami formacji Bal Kuzest, wykonującej muzykę bretońską, obecnie, wraz z wokalistką współtworzą trio Len, opracowując ludowe pieśni bretońskie i polskie. Program, który proponują jako duet bazuje na muzyce tradycyjnej, choć w dużej mierze to własne kompozycje osnute na jej kanwie. Dobór utworów wynika z fascynacji muzycznych każdego z artystów, jest także konsekwencją istotnych w twórczości podróży. Znajdą się tu więc przede wszystkim aranżacje tanecznej muzyki bretońskiej i irlandzkiej, tematy nurtu musette, utwory w klimacie epoki swingu oraz autorskie kompozycje w podobnym charakterze.
W grudniu 2006 r. duet zdobył pierwszą nagrodę konkursu "Scena Otwarta" w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe".

[Rozmiar: 9814 bajtów] Michał Żak – związany ze sceną folkową, lider zespołów Bal Kuzest i Tredraezh, wykonujących muzykę bretońską. Współtworzy etno-jazzowe trio Lautari, współpracuje z poznańskim teatrem "Strefa Ciszy", zespołami Kairos i Dekameron, koncertował też z grupą Open Folk. Od wielu lat regularnie podróżuje do Bretanii wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności na licznych kursach dla instrumentalistów. Zafascynowany muzyczną tradycją Bliskiego Wschodu, Bałkanów i Polski. Związany z Poznańskim Domem Tańca.

Marcin Szyszkowski – współzałożyciel i mózg grupy Bal Kuzest, ma na swoim koncie autorskie koncerty i nagrania, występował w kilku muzycznych projektach Michała Żaka. Gry na gitarze w muzyce tradycyjnej uczył się u bretońskich muzyków – Erwana Volanta i Yann Guirec Le Bars'a. W swojej grze wykorzystuje wszelkie techniki wykonawcze dla uzyskania zróżnicowanych brzmień instrumentu akustycznego. Pasjonat muzyki bretońskiej.

Oficjalna strona duetu: www.duo.dl.pl
na zdjęciu: M. Żak w trakcie koncertu Lautari, Warszawa, 25.06.2005


etno.serpent.pl