Wędrowiec

Poszukiwania artystyczne Wędrowca to próba zadomowienia się współczesnej wrażliwości w dawnej muzyce obrzędowej wsi Polski centralnej (głównie Mazowsza oraz Lubelszczyzny) zapisanej przez Oskara Kolberga lub utrwalonej w nagraniach archiwalnych. Jako, że jest to muzyka, która w swoim naturalnym kontekście już nie istnieje, członkowie grupy docierają do niej z pomocą wyobraźni ukształtowanej przez muzykę współczesną (zwłaszcza "minimal music"), doświadczenia teatralne oraz spotkania z żyjącymi jeszcze muzykantami czy śpiewaczkami starszego pokolenia, od których uczą się surowych stylów wykonawstwa ludowego (np. śpiew tzw. białym głosem, techniki gry skrzypcowej).

Program koncertu obejmuje muzykę, która towarzyszyła zwyczajnym mieszkańcom wsi od kołyski do grobu, ze szczególnym uwzględnieniem obrzędu weselnego, muzykę bogatą w treści i emocje, które są aktualne również dziś. Także sposobem prezentacji grupa Wędrowiec nawiązuje do dawnych obrzędów, nie dosłownie, jak to bywa w przypadku grup folklorystycznych, lecz poprzez formę, która jest bardziej spektaklem dźwiękowym niż koncertem.

Przed Wędrowcem twórcy grupy wcześniej brali udział m. in. w takich przedsięwzięciach muzycznych jak Teatr Poga, Księżyc, Bractwo Ubogich, Kapela Domu Tańca, Pies Szczeka.
Jako Wędrowiec zadebiutowali jesienią 2003, w kwietniu 2004 zdobyli I miejsce w Festiwalu Folkowym "Nowa Tradycja" organizowanym przez Polskie Radio. Grupa występowała wówczas w składzie:
Agata Harz - śpiew, basy, statki wodne
Emilia Okołotowicz - śpiew, baraban, bębenek, statki wodne
Remigiusz Mazur-Hanaj - lira korbowa, skrzypce, bębenek
Bartosz Niedźwiecki - skrzypce, dudy, mazanki, trzcinka

Po dwóch latach przerwy w działalności, Wędrowiec powrócił w zmienionym składzie - Bartosza Niedźwieckiego zastąpił Piotr Herda.

info: grupa

fot: Wędrowiec na koncercie w ramach "Muzyki w Muzeum", 23.01.2004; zob. więcej zdjęć z tego koncertu

 fot.: Wędrowiec na koncercie w ramach Nowej Tradycji 2004; zob. więcej zdjęć

 fot.: Wędrowiec w trakcie II Taboru Domu Tańca, Chlewiska, 1.08.2004; zob. więcej zdjęć

etno.serpent.pl