Vistula Ballada

[Rozmiar: 33708 bajtów] Grupę Vistula Ballada tworzą członkowie dziecięcego zespołu VISTULA, z którym brali udział w prestiżowych koncertach w Polsce i za granicą. Zespół powstał jako reprezentacja grupy starszych członków Vistuli pod koniec 2008 r., a ostateczny skład został ustalony w marcu 2009 r. Członkowie zespołu samodzielnie opracowują wszystkie utwory, korzystając jedynie z konsultacji i pomocy organizacyjnej kierownika Vistuli - Jerzego Burdzego.

Repertuar stanowią pieśni spisane przez Oskara Kolberga, a także parafraza jednej z Jego kompozycji „Zakochana”. Wszystkie utwory wykonywane są wyłącznie przy użyciu instrumentów akustycznych. Tradycyjne melodie ludowe opracowane zostały w nowej harmonii, z dodanym kontrapunktem i współczesnym rytmem perkusyjnym, realizowanym na bębenkach i w formie beat box’u.

Podczas XII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009" grupa zdobyła II Nagrodę za sięgnięcie do muzyki polskiej, bezpretensjonalność i szlachetny wyraz.

opis na podst. materiałów Nowej Tradycji
na zdjęciu: Vistula Ballada podczas występu konkursowego na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009"; fot. ©D.Anaszko/etno.serpent.pl


etno.serpent.pl