Riabina

Riabina; fot. Jakub Urlich Zespół Riabina z Gabowych Grądów koło Augustowa powstał w 1988 roku i jest jedynym zespołem folklorystycznym staroobrzędowców w Polsce. Riabina wykonuje dawne pieśni weselne, ballady i korowody w dialekcie języka rosyjskiego zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego, a także inne pieśni zakorzenione w rosyjskiej kulturze. Zgodnie z ich własną tradycją nie używają instrumentów muzycznych. Występują w tradycyjnych, kolorowych strojach.

Obecnie zespół składa się z sześciu śpiewaczek urodzonych w okolicach Augustowa - we wsiach Gabowe Grądy i Bór. Riabina występowała między innymi na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie.

Grupa ma w dorobku dwie płyty: "Rabina – pieśni staroobrzędowców" z 2000 r. oraz wydaną w 2008 r. płytę "W styrawierskyj dziariewni".

Skład grupy (2008):
Marta Ancipow - śpiew
Zinida Ancipow - śpiew
Irena Fomin - śpiew
Anna Jefimow - śpiew
Maria Jefimow - śpiew
Wiera Jewdokimow - śpiew

Staroobrzędowcy (starowiercy) - odłam prawosławia, powstały w Rosji, w wyniku sprzeciwu wobec XVII-wiecznych reform w liturgii i zwyczajach prawosławnych (w tym wprowadzeniu śpiewu polifonicznego). Część wyznawców - chroniąc się przed prześladowaniami ze strony władz carskich i cerkiewnych - emigrowała w odległe zakątki imperium rosyjskiego i poza jego granice, docierając w końcu XVIII wieku m.in. na Suwalszczyznę i Mazury. Obecnie najwięcej staroobrzędowców żyje w okolicach Wojnowa, Gabowych Grądach i Wodziłkach.

opis grupy na podst. materiałów Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych, przygotowanych z okazji koncertu na 20-lecie Riabiny w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym w 2008 r.


fot. Jakub Urlich

etno.serpent.pl

PŁYTY RIABINY
prezentacje w sklepie serpent.pl


"W styrawierskyj dziariewni"
(2008)

"Pieśni staroobrzędowców"
(2000)


*****