Muzykanci

PŁYTY


Muzykanci - A na onej górze...
(2002)
(prezentacja w sklepie serpent.pl z plikami dźwiękowymi)


Muzykanci - Gore gwiazda (kolędy domowe) (2002)


Muzykanci - Muzykanci (1999)

MUZYKANCI - grupa działająca w latach 1997-2002 w składzie: Alicja Hałas (bęben), Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, basy, gardon), Joanna Słowińska (śpiew, skrzypce) i Jan Słowiński (śpiew, skrzypce, altówka, basy). Fascynowała ich polska muzyka ludowa, grywali na weselach, prowadzili warsztaty taneczne.

Wiosną 1999 roku wygrali drugą edycję konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, później zdobyli grand prix na festiwalu Euro Folk, a ich debiutancka płyta "Muzykanci" uznana została za najlepszy Folkowy Fonogram Roku 1999. W uzasadnieniu werdyktu Tomasz Janas, jeden z jurorów, pisał "To piękny dowód autentycznej fascynacji muzyką ludową. Dodajmy jednak, że owa fascynacja nie oznacza sentymentalnego czy powierzchownego stosunku do tradycji. Tradycja jest dla Muzykantów prawdziwym wyzwaniem - tworzą więc własny, bardzo surowy styl".

W repertuarze Muzykantów znajdują się porywające wersje polskich pieśni ludowych, ale też muzyka łemkowska, węgierska, bałkańska, wreszcie cygańska i żydowska.

W 2002 r. Muzykanci przypomnieli się aż dwiema płytami: "A na onej górze...", zawierającą polskie ballady ludowe, zaczerpnięte w większości ze zbiorów Oskara Kolberga oraz melodie taneczne i przyśpiewki, jak też kolędową "Dzisiaj w Betlejem".

Członkowie grupy:

Jacek Hałas, niegdyś związany z Bractwem Ubogich, wśród swych licznych doświadczeń muzycznych, ma występy w duecie Ket Jo Barat wraz ze Stefanem Puchalskim, a również (jako jeden z nielicznych polskich lirników) solowe koncerty z pieśniami dziadowskimi. Jest założycielem Poznańskiego Domu Tańca, od stycznia 2003 współtworzy grupę Lautari.

Jan Słowiński - jest też organizatorem odbywającego się w Krakowie Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje, prezentującego najciekawsze zjawiska sceny folkowej Karpat i Europy Środkowej, prowadzi Wydawnictwo Jana Słowińskiego. Po rozpadzie Muzykantów w zespole Joanny Słowińskiej.

Joanna Słowińska, solistka i skrzypaczka Muzykantów, z równym powodzeniem jak pieśni ludowe - wykonuje muzykę teatralną - kompozycje Zygmunta Koniecznego do słów St. Wyspiańskiego (m.in. solowe partie Pallas Ateny w Nocy Listopadowej i opartym na Weselu spektaklu Serce moje gram), C. K. Norwida i ks. J. Twardowskiego. Od 2003 występuje jako Joanna Słowińska z Zespołem.


etno.serpent.pl