Kazimierz Meto

Ur. 1922 r., zm. 16.02.2008. Pochodzący ze wsi Glina (gmina Rzeczyca, woj. łódzkie) jeden z najwybitniejszych wiejskich skrzypków, laureat nagrody Kolberga. Razem z bratem Józefem (basy) tworzyli Kapelę z Gliny. Szerzej znany dzięki działalności Andrzeja Bieńkowskiego - zwieńczeniem ich wieloletniej znajomości było wydanie przez p. Andrzeja w 2007 r. płyty "Mety grają" w ramach serii "Muzyka Odnaleziona" (3. miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2007).

"Bracia Meto, grając tylko na skrzypcach i basach, stawiali ścianę dźwięku, a zachrypły głos basisty Józefa Meto przypominał raczej blusmenów znad Missisipi niż muzykę ludową. W tle słychać było głosy, jęki, nawoływania. Stwarzało to wrażenie wielkiego wysiłku, wezwania z dalekiego świata.
Ekspresja ich muzyki zawsze mnie poruszała. Kazimierz i Józef Meto zachowali swoją muzykę w nienaruszonym, XIX-wiecznym kształcie! Jednocześnie ich dynamika jest bliska współczesnej muzyce rockowej. Było to jeno z tych spotkań, które zadecydowało, że zająłem się muzyką wiejską."
(Andrzej Bieńkowski)

zob.:
- prezentacja płyty "Mety grają" w sklepie serpent.pl
- "Nikifor ze skrzypcami" - artykuł z Gazety Wyborczej

Kazimierz Meto w 1993 r. Film z kolekcji A. Bieńkowskiego (więcej filmów na YouTube)

www.etno.serpent.pl