Lechistan

[Rozmiar: 26187 bajtów] LECHISTAN - dawne określenie Polski, wciąż używane w kilku językach wschodniej Europy oraz Bliskiego Wschodu. Zespół tworzą muzycy posiadający różne, odmienne doświadczenia muzyczne: od klasyki europejskiej, przez muzykę indyjską, turecką, klasyczne formy muzyki perskiej, muzykę dawną aż po muzykę eksperymentalną i jazz. Muzyka zespołu jest próbą stworzenia nowej jakości muzycznej wynikającej z poszukiwania tego co łączy kultury Wschodu i Zachodu. Służą temu zarówno dobór instrumentarium jak i inspiracje muzyczne grupy.

Klasyczne formy muzyki tureckiej nie operują systemem harmonicznym, wertykalnym, lecz posługują się linearnymi skalami i zasadami, które mają na celu wywołanie konkretnych emocji. Pewne podobne elementy można odnaleźć i w polskiej muzyce ludowej. Bezpośrednią inspiracją stały się kompozycje Fryderyka Chopina – ich zabarwienie ludowe, skalowość, możliwości interpretacyjne. Połączenie charakterystycznej melodyki Chopina z elementami muzyki tureckiej (skale, instrumenty) daje szczególny efekt brzmieniowy i stwarza wiele możliwości nowych rozwiązań.

Podczas XII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009" grupa zdobyła III nagrodę za próbę fuzji muzyki polskiej i wschodniej oraz odwołanie się do postaci Wojciecha Bobowskiego .

Maciej Chwała - fortepian
Hubert Połoniewicz - qanun (m.in. Yerba Mater)
Magdalena Tejchma - ney (m.in. Zespół Muzyki Dawnej Sabionetta)
Wojciech Lubertowicz - instrumenty perkusyjne (m.in. Mosaic)
Artur Krawczyk - kontrabas

Prezentacja grupy w serwisie MySpace: www.myspace.com/lechistan.

opis na podst. materiałów grupy

na zdjęciu: Lechistan podczas występu konkursowego na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009"; fot. ©D.Anaszko/etno.serpent.pl


etno.serpent.pl