Lautari

PŁYTY
prezentacje w sklepie serpent.pl z plikami dźwiękowymi


"Azaran"
(Samograj 2006)


Lautari - "Muzica Lautareasca Nova"
(Czas Kultury 2003)


www.lautari.art.pl - oficjalna strona grupy

fot. E. Łowżył Lautari to etno-jazzowe trio, którego muzyka osadzona jest w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu. Motywy ludowe, grane na skrzypcach, fortepianie, klarnecie, fletach, dzięki odważnym aranżacjom i dużej dozie improwizacji tworzą oryginalną muzykę, w której tradycja spotyka się z współczesnością.

Latari wywodzi swoje inspiracje z muzyki i postawy cygańskich Lautarów, wirtuozów i mistrzów improwizacji, tworzących "cygański jazz". W kompozycjach Lautari słychać orientalne melizmaty, subtelność muzyki bizantyńskiej, rytmy Bałkanów i słowiańską żywiołowość.

Zespół jest laureatem najważniejszych festiwali muzyki folkowej: konkursu "Scena otwarta" na festiwalu "Mikołajki Folkowe 2000" w Lublinie oraz warszawskiego festiwalu "Nowa Tradycja 2001" organizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Debiutancka płyta "Muzica Lautareasca Nova" zajęła drugie miejsce w konkursie na "Folkowy Fonogram Roku 2002".

W 2006 r. ukazała się druga płyta grupy pt. "Azaran", zrodzona z fascynacji muzyką kręgu bizantyńskiego. Płyta uzyskała tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2006.

Aktualny skład zespołu:
Maciej Filipczuk - skrzypce (także Transkapela)
Zbigniew Łowżył - fortepian/pianino
Michał Żak - klarnet, flety, bombarda
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne
W skład grupy wchodzili także m.in. Jacek Hałas, Rafał Habel, Marcin Ciupidro.

zob. także na naszych stronach galerie zdjęć zespołu z koncertów: na festiwalu "Transkaukazja" (Warszawa, 25.06.2005), "Rozstaje" (Kraków, 29.07.2006) i "Nowa Tradycja 2007" (Warszawa 10.05.2007).

fot. (1) - E. Łowżył, (2,3) - etno.serpent.pl

etno.serpent.pl