Muzyka Jana Karpiela "Bułecki"
(Podhale)

 "Muzyka", czy jak wolimy na nizinach "Kapela" Jana Karpiela "Bułecki" to dziś niewątpliwie najlepsza muzyczna wizytówka Podhala, od szacownych murów filharmonii po kilkudziesięciotysięczne koncerty rockowe. Zaś wirtuozeria Jana Karpiela "Bułecki" połączona z ogromną erudycją muzyczną i etnomuzykologiczną, stawia go wśród najważniejszych postaci w historii muzyki Karpat.

 Mimo, iż główne źródło ich inspiracji to folklor Tatr i rodzinnego Podhala, to mistrzowskie interpretacje muzyki z różnych regionów Polski, Słowacji, Czech, Węgier czy Rumunii sprawiły, że zespół uznawany jest dziś przez muzyków, fachowców i wielbicieli folkloru za jedną z najwybitniejszych formacji kultywujących i prezentujących na najwyższym poziomie muzykę ludową Karpat. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno nuty podhalańskie niejednokrotnie ocalone przez zespół od zapomnienia, jak i wirtuozerskie opracowania muzyki cygańskiej, żydowskiej, słowackiej, czy łemkowskiej nie pozostawiające jednak wątpliwości skąd pochodzą ich autorzy.

Prezentując muzykę najpiękniejszych gór Europy zespół koncertował we wszystkich niemal krajach od Uralu po Pireneje. W kraju poza Podhalem współpracują z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in. Filharmonią Narodową, Polskim Radiem i Telewizją, rejestrując swój przebogaty repertuar m.in. dla Radiowego Centrum Sztuki Ludowej, oraz na płytach i kasetach, stanowiących swego rodzaju kanon wykonawczy dla całej rzeszy młodych muzyków.

Osobny rozdział działalności Jana Karpiela z zespołem to kooperacja z luminarzami świata muzycznego spoza kręgu muzyki ludowej. Działalność ta zaowocowała oprócz koncertów znakomitymi wydawnictwami fonograficznymi. Do tych najbardziej spektakularnych aliansów muzycznych podhalańskich muzyków należy niewątpliwie współpraca m. in. ze Zbigniewem Preisnerem, prof. Mieczysławem Nowakowskim (prawykonanie "Harnasi" K. Szymanowskiego z udziałem zespołu góralskiego), Zbigniewem Namysłowskim (jazzowa płyta roku '95), czy ubiegłoroczne tournee po Hiszpanii wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława Błaszczyka z programem "Korzenie". Jak daleko poza Podhale i krąg muzyki ludowej sięga działalność zespołu świadczy również obecność w naszych mediach jak choćby "Benefis Jana Karpiela Bułecki" w Teatrze STU w Krakowie na zaproszenie oczywiście K. Jasińskiego, udział w "Bezludnej Wyspie" Niny Terentiew u boku Ryszarda Rynkowskiego i Mariana Opani, czy "Śpiewających Fortepianach".

Spotkanie z takimi mistrzami polskiego folkloru, szczególnie tam gdzie tą podniebną muzykę usłyszeć można niesłychanie rzadko, to lekcja wrażliwości, naszej muzycznej tradycji. To wreszcie każdorazowo wspaniałe i niezapomniane przeżycie artystycznie.

Marek Kaim


Przyjeżdżając na Podhale, szukacie Państwo wypoczynku, rozrywki, wrażeń estetycznych, a wielu z Was egzotyki i odrębności. W przejawach życia codziennego odrębność ta stopniowo zanika. Trudno już dziś zobaczyć w dzień powszedni górala w stroju, coraz mniej drewnianego budownictwa, na halach umilkły dzwonki. Jedno co żyje i nawet się rozwija to muzyka góralska: nie obędzie się bez niej żadne wesele, chrzciny, imieniny, pogrzeb, jeżeli gramy dla turystów czy przy innych okazjach to gramy przede wszystkim dla siebie.

Muzyka góralska jest tak uniwersalna, że spełnia wszelkie funkcje. Rozwesela, podnosi na duchu, wyciska łzy, wprowadza melancholię. Odrębny charakter wynika z jej pochodzenia. Na jej wyraz złożyło się wiele wpływów ze wszystkich stron Europy. Pod Tatrami zamieszkiwali Polacy, Słowacy, Wołosi, Cyganie, Niemcy, Rusini. Każda z tych nacji miała udział w kształtowaniu się muzyki Podtatrza. Dobierając repertuar staramy się pokazać Państwu wszelkie bogactwo góralskiej muzyki, bo wiemy z doświadczenia, że odbieracie ją jako coś jednostajnego i mało zróżnicowanego.

Karol Szymanowski wyraził się o kiedyś naszej muzyce w sposób następujący:
"W góralskiej muzyce można się na śmierć zakochać albo ją na śmierć znienawidzić, nigdy natomiast nie pozostaje się w stosunku do niej obojętnym."

Chcielibyśmy abyście ją Państwo pokochali.

Jan Karpiel "Bułecka"Kapela Jana Karpiela "Bułecki":

Jan Karpiel "Bułecka": śpiew, skrzypce - prym, taniec
Stanisław Michałczak: śpiew, skrzypce - prym, instrumenty pasterskie
Wojciech Topa: śpiew, skrzypce - sekund
Bartłomiej Kudasik: śpiew, skrzypce - sekund
Józef Chyc: śpiew, basy, taniec
Elżbieta Porębska-Mędoń: śpiew, taniec
Bogusława Stoch-Kudasik: śpiew, taniec

info & foto: materiały promocyjne, 2003 r.

www.etno.serpent.pl