Danar

Danar to jedna z najciekawszych polskich grup wykonujących muzykę celtycką w nowoczesnym stylu. Głęboka inspiracja irlandzką tradycją oraz odważne podróże interpretacyjne w kierunku jazzu i muzyki Świata składają się na to, co sami muzycy określają jako „Irish ethnojazz”. Tradycyjne melodie są dla nich punktem wyjścia do tworzenia własnych wizji muzycznych, łączenia w jedno pozornie obcych sobie światów. Można tu usłyszeć nutę jazzową, puls swingu, kołysanie bossa-novy, dźwięki ze Wschodu, dynamikę transowego rocka. Koncerty zespołu wciągają w swoisty taniec emocji. Tradycyjne akustyczne instrumentarium z Zielonej Wyspy wzbogacone jest bębnami z innych kultur świata.

Zespół zadebiutował w 2004 roku na Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, zagrał również podczas reaktywacji tego kultowego festiwalu w roku 2007. Występował na festiwalach muzyki celtyckiej i folkowej: „Zamek” w Będzinie (2005, 2006, 2007, 2008, 2009), „Magiczne Wyspy Zielone” w Krakowie (2004), w cyklu „Echa Celtyckie” w Warszawie (2005, 2006), Wackelsteinfestival (Austria, 2009) oraz na wielu innych scenach w Polsce, Niemczech i Austrii.

W grudniu 2006 roku Danar zdobył wyróżnienie specjalne na ”. Podczas XVII edycji „Mikołajków Folkowych” Patrycja Napierała zdobyła nagrodę dla wyróżniającej się instrumentalistki. Muzycy zespołu podróżują na Zieloną Wyspę by poznawać muzykę przez wspólne granie z Irlandczykami na popularnych tam sesjach i przenoszą ten zwyczaj na polski grunt.

W kwietniu 2009 roku zespół nagrał w Wiedniu płytę „Danar”, która ukazała się nakładem austriackiego wydawnictwa Heurekord w sierpniu tego roku pod patronatem Programu II Polskiego Radia i Fundacji Kultury Irlandzkiej. Premiera płyty miała miejsce 30 sierpnia 2009, podczas VII Festiwalu Muzyki Celtyckiej Zamek w Będzinie. Premiera w Austrii odbyła się 1 września 2009, podczas koncertu w Wiedeńskim Instytucie Muzyki Ludowej (Wiener Volksliedwerk) w Wiedniu.

Zespół tworzą:
Małgorzata Mycek – śpiew, instrumenty perkusyjne, gitara akustyczna
Ewelina Grygier – irlandzki flet poprzeczny, mandolina, whistle
Patrycja Napierała – bodhran, cajón, udu, darabuka, instrumenty perkusyjne
Tomasz Biela – gitara akustyczna, gitara elektryczna, bouzouki irlandzkie
Adam Stodolski - kontrabas

Oficjalna strona zespołu: www.danar.art.pl


etno.serpent.pl